zpět
Zemřel Václav Havel

(18.12.2011, E15.cz) První prezident České republiky Václav Haverl dnes ráno zemřel. Na sociální síti Facebook o tom informoval jeho bývalý tajemník a ředitel prezidentova sekretariátů Vladimír Hanzel. Zprávu později potvrdila Česká televize. Havlovi bylo 75 let.

„Dnes ráno v 10:15 zemřel Václav Havel,“ napsal Hanzel. Havlova tajemnice Sabina Tančevová uvedla, že někdejší československý a český prezident zemřel „v tichosti ve spánku“ na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. „Byl symbolem toho, co se tady stalo v roce 1989 (…) Byl tváří naší republiky,“ reagoval na zprávu o Havlově smrti premiér Petr Nečas.

Letos na jaře Havel prodělal zánět dýchacích cest, od té doby se držel v ústraní. Naposledy se na veřejnosti objevil minulý týden, kdy se v Praze sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Bývalý prezident trpěl dlouhodobými potížemi s respiračním systémem. Kvůli rakovině mu lékaři před několika lety odstranili část pravé plíce. Jeho zdraví poškodilo již vězení, kde za komunismu prodělal neléčený zápal plic.

Za svůj boj s totalitním režimem byl Havel před listopadem 1989 třikrát vězněn, celkem strávil ve vězení zhruba pět let. V listopadu 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra a v prosinci 1989 byl zvolen československým prezidentem, kterým byl až do své abdikace v červenci 1992. Již v lednu 1993 byl ale zvolen prvním prezidentem České republiky a tuto funkci vykonával až do roku 2003.

Osobní život Václava Havla po listopadu 1989 zasáhly dvě zásadní události. V lednu 1996 zemřela jeho manželka Olga, která si především za svou charitativní činnost dokázala získat sympatie a respekt široké veřejnosti. O rok později se Havel oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou.

Autor článku: bru
Zdroj: E15.cz
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.