zpět
Únosce německého letounu hrozil pistolí

BERLÍN 6. ledna (zpravodaj ČTK) - Pilot, který v neděli unesl motorový kluzák a létal s ním nad frankfurtskými mrakodrapy, u sebe neměl střelnou zbraň, ale volně prodejnou plynovou pistoli. Jak dnes informovala policie ve Frankfurtu nad Mohanem, 31letý student psychologie Franz-Stephan Strambach pistolí ohrožoval pilota na malém letišti v Babenhausenu a stroje se zmocnil, aby pak hrozil nárazem do výškové budovy Evropské centrální banky (ECB).
Při výslechu dnes zadržený o motivech činu mlčel. Při incidentu samotném zmateně sděloval rádiem řídící věži, že chce upozornit na smrt americké židovské astronautky Judith Resnickové, která zahynula při katastrofě raketoplánu Challenger v roce 1986. Podle protokolu z věže byl pilot do ženy zamilován. Vyšetřující soudce musí rozhodnout, zda Strambacha pošle do vyšetřovací vazby nebo psychiatrické léčebny.
Matka pilota, 73letá Ruth Strambachová v televizi RTL přisuzovala vinu za synův čin i sobě. "Myslím, že mám vinu také, protože jsem mu od dětství všechno usnadňovala," řekla. Syn tak prý neznal ani žádné špatné lidi. Univerzita v Darmstadtu, kde mladý muž studoval, nemá poznatky, že by se Strambach nějak svým chováním vymykal.
Za únos motorového kluzáku Strambachovi hrozí až 15 let vězení. Bude-li shledán duševně způsobilým, může být obviněn z loupežného přepadení, rušení veřejného pořádku, vydírání a nebezpečného zásahu do leteckého provozu. Kancléř Gerhard Schröder, který se k incidentu vyjádřil až dnes odpoledne, jen uvedl na okraj schůze vedení vládních sociálních demokratů (SPD) ve Wiesbadenu, že důsledky musí vyvodit nejdříve spolková země Hesensko, kde k události došlo. Armáda podle něj postupovala, jak měla. Poté, co malý stroj začal kroužit nad mrakodrapy, sledovaly ho dvě stíhačky a vrtulník.
Ministerstvo dopravy uvedlo, že se neuvažovalo o sestřelení, protože na palubě kluzáku kromě paliva zjevně nebyly žádné výbušniny. Ministr obrany Peter Struck řekl, že se teprve musí vypracovat právní poklad k tomu, aby bylo v podobným případech možné letoun sestřelit.
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.