zpět
Slovensko se připravuje na válku...

BRATISLAVA 7. ledna (zpravodaj ČTK) - Slovenská republika se připravuje na případné odvetné teroristické útoky, které by mohla přinést hrozící válka v Iráku. Jak řekl na tiskové konferenci ministr vnitra a šéf ústředního krizového štábu Vladimír Palko, Bratislava zpřísňuje bezpečnostní kontroly na hranicích i vízový režim s občany některých zemí a uvádí systémy civilní ochrany a včasného varování do stavu pohotovosti.
"Ústřední krizový štáb považuje vypuknutí vojenského konfliktu v Iráku za velmi pravděpodobné," konstatoval Palko. Slovensko ale podle ministra zatím nemá žádné konkrétní informace o ohrožení svého území teroristy, případně odpůrci války, a považuje je za "velmi málo pravděpodobné".
Krizový štáb nicméně již připravil systém informování obyvatel před případnými hrozbami, zpřísnila se hraniční kontrola osob z některých zemí a jejich prověřování v policejních databázích. Ministerstvo zahraničí také vydává víza lidem z jistých zemí podle zpřísněných kritérií, policie a migrační úřad monitorují nálady mezi uvězněnými cizinci a v uprchlických táborech, řekl ministr. Hasiči a záchranáři se nyní připravují na případné útoky vedené zbraněmi hromadného ničení, do pohotovosti se uvádějí také záložní zdroje elektrické energie, generátory i radiostanice.
"Jsou to opatření, která nepřinášejí žádné zásadnější výdaje ze státního rozpočtu," uvedl Palko. Nynější situace ale nenasvědčuje tomu, že se blíží nějaké nebezpečí, a tak ministr podle svých slov nechce zbytečně znervózňovat veřejnost.
Jak dnes řekl ministr obrany Ivan Šimko, Slováci zatím neobdrželi žádost o vyslání svých vojáků do války v Iráku a totéž potvrdil i ministr zahraničí Eduard Kukan pro dnešní vydání slovenských Hospodárských novin.
Slovensko svůj postoj k případné válce proti režimu Saddáma Husajna posoudí podle toho, zda Irák vlastní zbraně hromadného ničení a jaké řešení se podaří nalézt pro to, aby takovéto zbraně nebyly vyvíjeny a použity, řekl Kukan. "Pokud Irák nevyvrátí podezření, že vlastní zbraně hromadného ničení, anebo poruší rezoluci Rady bezpečnosti OSN, pak podpoříme všechny kroky, které mezinárodní společenství přijme," uvedl šéf slovenské diplomacie.
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.