zpět
Šéfredaktorem podle očekávání Šebestík

Ivo Šebestík, poslední šéfredaktor deníku Svoboda, který svého času proslul svým odmítavým postojem ke výprodeji českých novin do rukou zahraničních majitelů, se stal podle očekávání novým šéfem zpravodajství televizního studia České televize v Ostravě. Nahradil tak prozatímního vedoucího Karla Spurného. Ten byl ve funkci jen pár dní, když tam byl dosazen místo moderátora Petra Bohuše. Ten byl po neshodách a upozornění, že dění ve studiu ovlivňují politické tlaky, v polovině prosince propuštěn z televize pro nadbytečnost.

Do výběrového řízení se vedle Šebestíka, který byl i přes svou malou praxi v televizi považován za favorita, přihlásil také „novácký“ František Dýmal. Toho ovšem podle některých zúčastněných diskvalifikovala jeho pověst člověka, jež rád pohlédne na dno sklínky. Mezi dalšími zajímavými uchazeči byla i redaktorka Šárka Bednářová. Ani ta by nebyla ideálním šéfem zpravodajství, především pak pro svůj údajně blízký vztah k předsedovy parlamentu Lubomíru Zaorálkovi.

Bohuš zmizel také z obrazovky. Především pak z pořadu klekánice, kde jej nahradila další z redaktorek, Jana Lorencová. Po Bohušovi, který si svým „démonickým“ vzhledem, typickou intonací hlasu a „uhrančivými“ pohledy do kamery, je bohužel její statický projev jinak úspěšnému pořadu spíše ku škodě.

Ivo Šebestík nastoupí do funkce šéfredaktora 13. ledna 2003 a v tento den mu bude předáno jmenování do funkce podepsané prozatímním ředitelem ČT. Jmenován bude na dobu určitou v trvání do 31. 1. 2006. Prozatímní ředitel České televize Petr Klimeš s volbou souhlasil.

Ivo Šebestík (nar. 1959) pracoval v předchozím období jako volný novinář, překladatel a externí učitel na univerzitách v Olomouci a v Ostravě. V letech 1997-2001 byl šéfredaktorem deníku Svoboda, který byl ve své době největším regionálním deníkem na Moravě. V letech 1990-1997 pracoval v redakcích regionálních deníků a věnoval se překladatelské činnosti. Ovládá čtyři světové jazyky, přednáší žurnalistiku a dějiny žurnalistiky na filozofických fakultách v Olomouci a v Ostravě. Externě spolupracoval s Českou televizí, Kabelovou televizí Ostrava a Českým rozhlasem – zejména v oblasti zpravodajství a publicistiky.
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.