zpět
Řeky klesají

PRAHA 5. ledna (ČTK) - Již jen na devíti místech českých a moravských řek platil dnes v 10:00 třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. V sobotu byl přitom stav ohrožení ve 20 lokalitách. Na celém území začalo v noci mrznout a srážek je minimálně. Hydrologové proto předpokládají, že hladiny řek budou během dne i nadále klesat. Výjimkou je dolní Labe, které bude kulminovat v Ústí odpoledne.
I nadále ovšem doporučují věnovat situaci na řekách zvýšenou pozornost, oznámil Jaroslav Kinkor z ministerstva životního prostředí. Zrádný může být za těchto podmínek zejména led. V povodí Vltavy se třetí povodňový stupeň drží na Mži ve Stříbře a na odtoku z vodní přehrady Hracholusky. Na dalších deseti místech na Vltavě, Radbuze, Úhlavě, Berunce a Lužnici platí druhý stupeň povodňové aktivity čili pohotovost. Stav ohrožení zůstává na Ohři v Lounech a na odtocích z vodních děl Skalka a Nechranice. Stejná situace je i na Labi v Němčicích, Mělníku a Ústí a na Cidlině v obci Sány. Druhý stupeň platí na sedmi místech v povodí Labe, a to i na říčce Mrlině ve Vestci, kde se v noci na sobotu přelila přes ochranné hráze a více než dvě stovky obyvatel museli hasiči evakuovat.
Druhý stupeň vyhlásili vodohospodáři na Moravě v Olomouci a Strážnici, i tam hladiny řek se pozvolna vracejí ke svým normálním hodnotám.
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.