zpět
Poker nedělám pro peníze, říká Martin Staszko.

(11.11.2011, sport.ihned.cz) Příběh pokerového hrdiny Martina Staszka píše další silnou kapitolu. Pětatřicetiletý chlapík z Třince se blýskl druhým místem na největším pokerovém turnaji November Nine a vydělal si v přepočtu 98 milionů korun. Ani přes astronomickou výhru se ale Staszko loučit nehodlá. "Budu hrát tak dlouho, dokud mě bude poker bavit. Pro peníze to nedělám."

K tomu, aby si člověk vydělal miliony sportem, nemusí být jen namakaným hokejistou. Martin Staszko napsal příběh, který bude jen těžko někdo přepisovat.

Pětatřicetiletý skromný chlapík z Třince se během jednoho roku stal jedním z mála milionářů. A to vše díky pokeru. Karetní hře, kterou hraje teprve čtyři roky. Jeho profesionální kariéra vyvrcholila v noci na středu, když na nejslavnějším pokerovém turnaji v Las Vegas vyhrál astronomickou částku 98 milionů korun.

Už jeho děda byl vášnivý karbaník, který svého vnuka o volných chvílích vodil do hospody mastit mariáš. Když se jednou paní učitelka dětí ve škole ptala, co by chtěly v budoucnu dělat, maličký Staszko měl jasno: "Chtěl bych být důchodce jako můj dědeček a celý život hrát karty."

Třída se mu smála, učitelka dost možná ani nevěděla, jak reagovat. Přesto o téměř třicet let později Staszka kvůli kartám všichni uznávají.

Staszko vystudoval technicky zaměřenou vysokou školu v Ostravě a dlouhá léta se živil poctivou prací. Jako správný Třinečák začal hned po studiu v Třineckých železárnách, odkud se přes soukromou firmu v Jablunkově dostal do nošovické automobilky.

Do práce vstával na pátou

V tu chvíli, v roce 2008, Staszko začal s pokerem. Zpočátku jen pro zábavu. Vždyť pro karetní, deskové i logické hry měl vždy slabost. V Třinci je úspěšným šachistou, na vysoké škole vyhrával dokonce i turnaje v šipkách.

S platem 30 tisíc hrubého měsíčně pomáhal v Hyundai rozjíždět jako vedoucí směny lakovnu. V té chvíli už Staszko po večerech na free rollech a později i placených turnajích začal vydělávat mnohdy i víc než v práci.

Kvůli kartám chodil do práce často unavený a nevyspalý, vstávání v pět ráno a někdy i několikahodinové přesčasy se s životem vášnivého pokerového hráče sladit také nedaly, a když přišel první velký úspěch na turnaji ve Francii a do Staszkovy pokladny připutoval první tučný balík peněz, rozhodl se říct dost.

Kvůli pokeru, ale i přátelům a známým, na které v tu chvíli neměl vůbec čas, se rozhodl podat v solidní práci výpověď a vydal se na dráhu profesionálního pokerového hráče. S touhou nebýt nejbohatší, ale nejlepší.

"Bylo to hodně těžké rozhodnutí. Mí rodiče to neuznávali, nelíbilo se jim, že jsem se vydal na dráhu hazardu. Já ale považuju poker za sport, kdo chce vyhrát, musí být nejlepší. Tak je to v hokeji i v pokeru," usmál se Staszko a nakonec od svých nejbližších získal i podporu.

Stále stejně skromný

Ta vyvrcholila letos, když se jako první Čech v historii kvalifikoval k finálovému stolu na Světové pokerové sérii. Už na jaře si Staszko z Ameriky přivezl 13 milionů korun, ke kterým v dnešním finále přidal dalších 98 milionů.

Pokud Staszko peníze nerozhází do větru, má on i jeho budoucí děti na celý život vystaráno. Sám se ale chce živit pokerem ještě nějakou dobu. "Budu ho hrát tak dlouho, dokud mě bude bavit a nenajdu si něco jiného. Nehraju ho pro peníze, ale proto, že mám tu hru rád," říká Staszko.

A zřejmě má pravdu. Přestože má na kontě už více než 100 milionů korun, stále bydlí v maličkém bytě na třineckém sídlišti, nemá ženu ani děti, nejezdí v autě, ale třineckým MHD, a když se ho zeptáte, co bude s penězi dělat, sám ani nezná odpověď.

"Asi bych je měl někde investovat, ale vůbec nevím jak. Ještě jsem to neřešil, chci nějakou dobu hrát poker a nemyslet na jiné věci," tvrdí Staszko, který alespoň část výdělku investuje do cestování.

Autor: Adam Sušovský
Zdroj: sport.ihned.cz
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.