zpět
iHNed.cz: K záměně alkoholu mohlo dojít v likérce

(iHNed.cz, 12.9.2012) Počet mrtvých po otravě metylalkoholem stále narůstá, v úterý před půlnocí zemřel ve znojemské nemocnici 42letý muž z Havířova. Jde tak již o devátou oběť. Objevily se spekulace, že metanol někdo omylem zaměnil za "běžný" líh při výrobě.

Ve znojemské nemocnici zemřel na otravu metylalkoholem (metanolem) již devátý člověk, jde o 42letého muže z Havířova.

Hospitalizován byl od soboty, je již devátou obětí jedovatého alkoholu. Muž byl po celou dobu hospitalizace ve velmi kritickém stavu a zemřel na selhání životně důležitých orgánů, řekl ČTK mluvčí znojemské nemocnice Pavel Jajtner.

Ve špatném stavu zůstává i druhý pacient na jihu Moravy, devětadvacetiletý muž z Veselí nad Moravou, který leží v kyjovské nemocnici. Jeho mozek je podle lékařů nenávratně poškozený a v podstatě už nepracuje.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) se domnívá, že dosud objevený metanol nevznikl procesem špatného pálení alkoholu.

"Vzhledem k tomu množství metanolu, který se vyskytl, je nepravděpodobné, že by takto vznikl. Jde ale zatím o čirou spekulaci, dokud neobjevíme zdroj šíření a neprojdeme výrobní dokumentaci, nemůžeme to říct jistě," řekl Pavel Kopřiva, mluvčí SZPI.

Záměna v likérce?

"Vypadá to tak, že došlo k záměně metanolu za etanol ("běžný líh", pozn. red.) v nějaké likérce nebo provozu," dodal.

Výsledky prvních kontrol SZPI by měly být k dispozici během odpoledne.

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD) svolal z důvodu zvyšujícího se počtu případů otravy metanolem krizový štáb, měl by se sejít ve 12 hodin, krizový štáb Jihomoravského kraje se sejde v 10:30. I severomoravská policie ve věci chystá vlastní tiskovou konferenci na 14 hodin.

Od čtvrtka 6. září, kdy se v Havířově objevil první případ, se otrávily již více než dvě desítky lidí. Část z nich je stále v kritickém stavu v nemocnicích a hrozí jim trvalé následky, především slepota.

Další případy otravy se objevily na Zlínsku, Znojemsku ale i v Čechách na Příbramsku. Zlínský kraj kvůli situaci svolal krizový štáb a varoval občany před konzumací čepovaného alkoholu, především vodky a tuzemského rumu. Úřady a ministerstva navýšily počet kontrol výroben alkoholu i prodejen. Ministerstvo zdravotnictví chce předložit návrh zákona, který by omezoval a ve většině případech zakazoval prodej alkoholu na tržištích.

Policie zatím neuvažuje o tom, že by případ vyšetřovala celostátně a kvůli koordinaci vznikla speciální skupina. Jednotlivé kraje jsou ale v kontaktu.

"V současné době koordinujeme činnost jednotlivých útvarů Služby kriminální policie a vyšetřování, shromažďujeme dostupné informace a vyhodnocujeme celou situaci. Je pravděpodobné, že dosud zadokumentované případy spolu souvisí," potvrzuje náměstek policejního prezidenta plukovník Václav Kučera.

Stále se neví, odkud se metanol šíří

Veřejnosti však zatím neposkytla mnoho informací. Není známý zdroj šíření metanolu ani případný pachatel. V neděli však policisté v Havířově zadrželi podezřelého muže, ale k věci zatím příliš nesdělili.

Autoři: pšt, ČTK
Zdroj: iHNed.cz

Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.