zpět
iDNES.cz: První česká světová jednička!

(iDNES.cz, 11.07.2017) Co nevyšlo na pařížské antuce, splnilo se na londýnské trávě. Karolína Plíšková se jako první česká tenistka stane světovou jedničkou, k životnímu úspěchu jí pomohla porážka rumunské rivalky Simony Halepové ve čtvrtfinále Wimbledonu. Postarala se o ni Britka Johanna Kontaová, mohutně podporována domácím publikem.

Trůn pro tenisovou královnu se uvolnil ve chvíli, kdy na trávě v All England Clubu vypadla Angelique Kerberová. Sesazená německá jednička se rozloučila s Wimbledonem už v osmifinále. Korunní princezny v tu chvíli byly dvě - Halepová a již vyřazená Plíšková. Když se Plíšková loučila v All England Clubu už po druhém kole, byla hodně zklamaná. Pod náporem hořké porážky dokonce řekla, že o výjimečný status nestojí.

„Teďka si to vážně nepřeju. Radši bych si to uhrála sama,“ vykládala po porážce ve druhém kole se Slovenkou Magdalénou Rybárikovou. První místo v žebříčku WTA si chtěla uhrát sama. Přímo na kurtu. Jenže o takovou šanci přišla na Roland Garros, kde v semifinále neudělala poslední krok a neporazila právě Halepovou. Wimbledon Češce herně nevyšel. A tak o její pozici mezi nejlepšími tenistkami světa rozhodovaly ostatní soupeřky. Halepovou nezastavila v osmifinále Viktoria Azarenková z Běloruska, ve čtvrtfinále pak novou tenisovou královnu určila Kontaová.

Šestá královna bez grandslamu

Ač nevyužila mnoho brejkbolů a prováhala i tie-break v prvním setu, nakonec Halepovou udolala. Zahraje si o finále „turnaje turnajů“ a Karolína Plíšková se v pondělí oficiálně stane světovou jedničkou. Dokáže to, o co wimbledonské vítězky Petra Kvitová a Jana Novotná usilovaly marně. Na žebříčku WTA byly nejlépe druhé. Světovými jedničkami byli z českých tenistů ve dvouhře dosud jen Ivan Lendl a Martina Navrátilová, ale té se to povedlo už v barvách USA, kam emigrovala v roce 1975. O československé občanství přišla a získala ho zpět až o 33 let později.

„Samozřejmě je to hezký. Hraje celý rok vyrovnaně, asi má z těch holek nejvyrovnanější výsledky, tak si to zaslouží,“ blahopřál Plíškové wimbledonský šampion Jan Kodeš. „Teď bude o to těžší to obhájit a udržet,“ dodal. S gratulací přispěchal i šéf ženské tenisové organizace WTA Steve Simon: „Být jedničkou je nejvyšší vyznamenání v našem sportu. Karolína je příkladnou sportovkyní na kurtu i mimo něj a tenhle fantastický moment kariéry si zaslouží.“ Sama pětadvacetiletá hráčka nedávno mluvila o postu tenisové královny s respektem a úctou, byť přiznala, že by si více považovala grandslamového titulu. Jen pět žen před ní dobylo první místo na žebříčku WTA, aniž by ve sbírce mělo některý titul z velké čtyřky. Karolína Plíšková je celkově třiadvacátou ženskou světovou jedničkou.

Zdroj: sport.idnes.cz
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.