zpět
iDNES.cz: Hnutí Ostravak překvapilo všechny

(www.iDNES.cz, 17.10.2010) Nevyhráli, ale jako by se stalo. Hnutí Ostravak překvapilo všechny.

Přestože v Ostravě se zřejmě ani po komunálních volbách nezmění magistrátní koalice složená z ČSSD a ODS, v krajském městě se teď mluví hlavně o Hnutí Ostravak. Jen několik týdnů staré seskupení dokázalo porazit v Ostravě tradičně silné komunisty a jen těsně prohrálo s ODS.

Lékaři, podnikatelé, ekonomové a další obyvatelé Ostravy nespokojení s dosavadním vývojem města se rozhodli společnými silami zasáhnout do dění ve městě.

Spojili síly, masivní kampaní sponzorovanou podnikatelem Lukášem Semerákem oslovili Ostravany a získali od nich téměř 16 procent hlasů do zastupitelstva města a hned napoprvé i neuvěřitelných 25,31 procent do zastupitelstva centrálního městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu.

V tomto obvodu chtějí usilovat o post starosty. Nikam jinam už nekandidovali. "Je to výraz toho, že lidé si přejí změnu a věří nám," komentovala výsledky spokojená kandidátka Ostravaka na primátorku Eva Schwarzová.

Když spolu s dalšími členy týmu v sobotu odpoledne sledovala průběžné sčítání hlasů, její radost rostla. "Teď královnou jsem já," zpívala nahlas, když preference Ostravaka překročily 13 procent.

Konečný výsledek, bezmála 16 procent hlasů, později předčil její očekávání. ODS ztratila na ČSSD 13,5 procenta

Komunální volby v Ostravě s převahou vyhráli sociální demokraté. Bylo to jejich vůbec první vítězství v polistopadové historii města. Druhá ODS na vedoucí ČSSD ztratila 13,5 procenta.

Občanští demokraté netajili zklamání z neúspěchu, přestože byl podle nich očekávaný (více čtěte zde). Za prohrou ODS vidí příliš rychlé vládní reformy, které přinesly negativní odezvu veřejnosti.

V ostravském zastupitelstvu končí lidovci. Komunisté získali osm křesel, TOP 09 čtyři mandáty.

"Mysleli jsme si, že zkopírujeme výsledek parlamentních voleb, což se nám nepodařilo o čtyři procenta. Nejsem zklamaný, dali jsme základní kámen pro působení TOP 09 v Ostravě, to je plus," uvedl lídr TOP 09 v Ostravě Aleš Juchelka.

Podle politologa Tomáše Jarmary se jako nejpravděpodobnější varianta budoucího vedení magistrátu jeví velká koalice ČSSD a ODS. To naznačil i primátor Petr Kajnar, když řekl, že si dokáže představit další čtyři roky společného vládnutí s ODS.

Ostravak, TOP 09 a komunisté by v tom případě v Ostravě zamířili do opozice.

V Novém Jičíně porazila ODS sociální demokraty

Až na Nový Jičín a Opavu radnice všech dalších okresních měst ovládli sociální demokraté. Karviná zažila oranžovou tsunami. Místní sociální demokraté získali 50,31 procenta hlasů - 24 mandátů v zastupitelstvu.

"Teoreticky bychom mohli vládnout sami, ale prakticky si to musíme promyslet, abychom neudělali chybu. Je tedy pravděpodobné, že sami vládnout nebudeme," řekl lídr sociálních demokratů v Karviné Tomáš Hanzel.

V Opavě kartami na radnici zamíchalo vítězné uskupení SOS pro Opavu v čele s dosavadní opoziční zastupitelkou Pavlou Brady. Získalo 28,2 procenta hlasů.

Do vedení Opavy se ale vítěz nemusí postavit. Ve městě ale může vzniknout například ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Jediným okresním městem, kde zvítězila ODS, je Nový Jičín. Strana tu vyhrála o pouhý jeden mandát nad ČSSD.

Autor: les, ama MF DNES
Další články:Copyright ©  2001-2019 SilesNet s.r.o.