zpět
iDNES: V Českém Těšíně se zrodila trojkoalice

(21.02.2011, ostrava.idnes.cz) Konec hašteření: v Českém Těšíně se zrodila trojkoalice

Takřka nekonečný volební příběh z Českého Těšína vyplněný kupčením s hlasy a soudními tahanicemi končí. Na ustavujícím zastupitelstvu byl do vedení města na další čtyři roky zvolen lidovec Vít Slováček, místostarosty občanský demokrat Stanislav Folwarczny a člen ČSSD Petr Procházka.

Strany si po třech pozicích rozdělily i místa devíti radních. Zrod velké koalice KDU-ČSL, ODS a ČSSD je překvapivý, protože například mezi lidovci a sociálními demokraty létala po volbách ostřejší slova. Koalice tak získala pohodlnou většinu osmnácti hlasů v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu.

Starosta Slováček vysvětlil přibrání ČSSD k vládnutí hrozbou velmi křehké většiny.

"Pokaždé by nám hrozilo, že opozice, zvláště pak SOS pro Český Těšín, by za každou cenu blokovala práci zastupitelů a chod města," řekl. Například z pondělního jednání se omluvil jeden lidovecký zastupitel, takže by koalice neměla dost hlasů pro zvolení.

Nestraníci se odmítli podílet na nové koalici s poukázáním na to, že právě ČSSD byla podezřívána z kupčení s hlasy, například ji zmiňovala nevládní organizace Transparency International.

V uplynulém volebním období městu na česko-polské hranici vládla středopravá koalice KDU-ČSL a ODS v čele se Slováčkem.

Soud nařídil opakování hlasování

Po říjnových komunálních volbách zvítězila ČSSD před novým seskupením SOS pro Český Těšín a KDU-ČSL. Rýsovala se změna na radnici.

Jenže Krajský soud v Ostravě následně prokázal kupčení s hlasy pro sdružení SOS pro Český Těšín a přikázal hlasování zopakovat. Kandidátku SOS pro Český Těšín vedl Marián Kuś, v minulosti známý například z kauzy s padělaným lustračním osvědčením.

Opakované lednové volby dopadly jinak. Zvítězili lidovci (7 mandátů) před ČSSD (6 mandátů) a SOS pro Český Těšín (5 mandátů) s ODS (5 mandátů). Opět však následovalo nekolikeré obviňování z kupčení hlasů.

Soud už podruhé opakování hlasování nenařídil

Také zástupce nevládní organizace Transparency International prohlásil, že se za hlasování pro určité strany a sdružení platilo. MF DNES dokonce získalo svědectví jednoho z mužů, kteří si za volbu nechal zaplatit. SOS pro Český Těšín si zase stěžovalo na předchozí soudní verdikt a na to, že horší výsledek v opakovaných volbách byl způsoben napadáním v médiích v době hlasování.

Soud ale tentokrát řekl, že sice existuje jedno svědectví nakupování hlasů, což však v žádném případě nemohlo ovlivnit volby. Výsledky ponechal v platnosti.

Do povolebního vyjednávání by se mohl vložit jedině Ústavní soud, který má ještě projednat některé stížnosti.

Autoři: jog iDNES.cz, ama MF DNES
Zdroj: ostrava.idnes.cz
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.