zpět
Havel dělal chyby, Klaus je největší český politik

(ČT24, ČTK, 30.12.2012) Mečiar: Havel dělal chyby, Klaus je největší český politik.

Bratislava - Československý prezident Václav Havel nadělal na počátku 90. let spoustu hospodářských i politických chyb, které bylo třeba napravovat a záplatovat. V rozhovoru věnovanému 20. výročí rozdělení federace to pro server Aktualne.sk prohlásil slovenský expremiér Vladimír Mečiar. Stejně jako v minulosti naopak pochválil tehdejšího českého premiéra a současného prezidenta Václava Klause.

V poslední prosincový den Mečiar podle svých slov nepůjde ani na oslavy 20. výročí vzniku samostatné Slovenské republiky. "Při desátém výročí jsem šel na oficiální oslavy. Prezidentem byl Rudolf Schuster, předsedou parlamentu Pavol Hrušovský a premiérem Mikuláš Dzurinda a z oslav mě vykázali. Ti, co byli proti vzniku státu, to teď znovu oslaví. Nechci zažít další trapas, že mě vykážou," dodal Mečiar.

Mečiar: Havel se do reálného života příliš nehodil

V souvislosti s Havlovými chybami Mečiar připomněl mimo jiné jeho rozhodnutí zastavit na Slovensku zbrojní průmysl. "Na jednom setkání před jeho cestou do USA jsme jednali o tom, aby nesliboval zastavení zbrojního průmyslu na Slovensku. Že musí být konverze a zdroje, které umožní přechod fabrik na jinou výrobu, jinak hrozí plošná nezaměstnanost. Jeho reakce byla: 'Snad nám Američani za to něco dají.' Nedali nám nic. A druhá, že na Slovensko pošle Václava Klause s Vladimírem Dlouhým. Ti skutečně byli v Dubnici a pronesli krásnou větu: 'Penízky nejsou, ani nebudou.'" Přesto byl prý jeho vztah s Havlem zpočátku velmi dobrý; později ale prý Havel Mečiara považoval za příčinu toho, že se Slováci bouří. "Myslel si, že to všechno dělám já," řekl expremiér.

Havel podle Mečiara myslel spíš v obrazech dramatických scén. "Do reálného života se příliš nehodil. Když mě navrhovali na předsedu vlády, říkal, že jsem takový malý Napoleon. A když už rozhodovali o tom, jestli budu nebo nebudu předsedou vlády na Slovensku, tak řekl: 'Tak ať si jím je i s tím jeho selským nacionalismem,'" dodal Mečiar.

O samostatném Slovensku se podle Mečiara začalo v kuloárech mluvit podstatně dříve, ale ten okamžik, kdy bylo jasné, že jinak už to nejde, přišel ve chvíli, kdy neprošly ústavní zákony o reformě a demokratizaci federace. "Lidé, co přišli z Charty 77, se posadili, bylo jim dobře a už to nechtěli pustit. Už přestali respektovat i ústavu. Například životní prostředí bylo v kompetenci republik," vzpomíná Mečiar.

"Byl jsem za prezidentem a řekl mu, ať nevytváří nové ministerstvo, že na to nemá právo. A on mi povídá: 'Vavroušek (federální ministr životního prostředí) je přítel a já už mu to slíbil.' Ministr životního prostředí pak na Slovensko přijel a dělal nám paseku v Gabčíkově i jinde a zasahoval do věcí," dodal Mečiar.

Chtěli rozdělení státu dřív Češi, nebo Slováci?

Podle Mečiarových slov se nedá říct, kdo chtěl rozdělení státu dřív, jestli Češi nebo Slováci, protože nálady na rozdělení existovaly podstatně dřív, než si kdokoli sedl za jednací stůl. Už když se diskutovalo o pomlčce v názvu Československé federativní republiky, křičela část radikálů na Slovensku, aby si Slováci vládli sami, řekl.

"Pak následovaly ekonomické kroky Prahy, které znejistily celé ekonomické prostředí Slovenska," dodal Mečiar. "Jak postupně Praha začala diktovat ekonomická pravidla nepříliš vyhovující naší ekonomice, tak ten odpor rostl. Před volbami v roce 1992 podle nejnovějších prací, které jsem četl, na české straně už začátkem května většina českého obyvatelstva chtěla rozdělení, protože měla pocit, že na Slováky doplácejí. Na Slovensku také velká část lidí byla pro samostatnost, protože si mysleli, že doplácejí na Čechy," řekl Mečiar.

Klaus je muž pevných zásad

Stejně jako v minulých rozhovorech Mečiar opět pochválil tehdejšího českého premiéra a nynějšího prezidenta Václava Klause, který je podle něj "skutečně tvrdý muž pevných zásad". "Odvážně obhajoval Českou republiku, věděl, co dělá, a myslím, že v minulém století je to i největší český politik," prohlásil Mečiar. I v současnosti má podle něj Klaus svůj systém hodnot. Vladimír Mečiar o Václavu Klausovi:

"Drtivá většina jeho názorů na Evropskou unii sedí a je velmi reálná. To, co dráždí, je, že on ta vyjádření někdy přežene, ale vždy jsou pročeská. A hodně jeho názorů se časem ukáže jako správných."

Zatímco Klaus to dotáhl až na českého prezidenta, Mečiar byl na Slovensku dvakrát jen neúspěšným kandidátem; tvrdí ale, že Klausovi nezávidí. "Já si byl vědom, že osud slovenských politiků je jiný. Ani jednomu Slováci nedovolili, aby se déle udržel na scéně, každého zničili sami. To byl můj osud, o němž jsem věděl. Často jsem tehdy hovořil o větě mojí mamky: 'Češi se ti pomstí, Maďaři ti to vrátí a Slováci ti nepomůžou,'" řekl Mečiar.

Zdroj: ČT24, ČTK
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.