zpět
E15: Staronovým předsedou VV je Radek John

(zpravy.e15.cz, 23.05.2011) Věci veřejné mají svého nového předsedu. Stál se jím Radek John, který obdržel od registrovaných véčkařů 1197 hlasů. Za ním skončila šéfka frakce VV Karolína Peake s 976 hlasy. Třetí se umístila poslankyně Dagmar Navrátilová s 350 hlasy. Vyplývá to z právě zveřejněných výsledků, které oznámil volební manažer strany Pavel Dobeš.

Strana, která je podle posledních průzkůmu daleko pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do poslanecké sněmovny, se prý musí podle Johna mimo boje s korupcí také soustředit na regiony a získávání lidí do členských základen v krajích. K tomu vyzval své protikandidátky Peake a Navrátilovou - ta prohlasila, že své angažmá na krajské úrovni považuje již delší dobu za vlastní.

John na dotaz novinářů, jaké bude další angažmá Víta Bárty, odpověděl, že se Bárty strana rozhodně nezbaví jako vyjednavače. „Vít Bárta nebyl nominován na místopředsedu, vedení strany je jiné. Každý, kdo je schopen obhajovat myšlenky Věcí veřejných, je cenný a bude používán, abychom prosadili maximum,“ vysvětlil John.

John se pro Českou televizi po vyhlášení výsledků ohradil proti tomu, že by někdy existovala „koncepční rada“. Zopakoval, že strana neukradla z veřejných financí ani korunu a na státních zakázkách naopak ušetřila. Bárta je podle Johna opravdu nejsilnější vyjednávač. Pokud by se v krajích ale objevily silnější osobnosti pro vyjednávání klíčových reforem, strana jim chce dát šanci, dodal John.

John také uvedl, že do vlády Petra Nečase není nutné za každou cenu vystupovat, je nutné počkat na konferenci a jednání s koaličními partnery na K9. Johna prý osobně spíše láká ve vládě nebýt. O dalším angažmá svých ministrů ve vládě Petra Nečase budou VV mluvit na K9. Strana se bude nyní snažit uspět na celorepublikové úrovni.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) dnes reagoval na výsledky volby předsedy VV slovy, že si myslí, že bude pokračovat současný kurz strany. Pospíšil také doufá, že zůstanou priority vládní reformy.

Pavel Ženíšek z TOP 09 řekl, že je jim „jedno“, kdo VV povede, ale pro TOPKu je dle jeho slov důležité, aby Věci uveřejné ustály své kauzy. Poslanec ČSSD Jeroným Tejc řekl, že by Johnovi přál, aby se zbavil spekulací o tom, kdo je skutečným předsedou. Tejc by byl rád, aby VV prosadily to, co mají ve vlastním programu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že by strana měla prosadit majetková přiznání či nezavedení poplatků ve zdravotnictví.

Internetová volba VV se konala od čtvrtka 19.května (od 22 hodin) do dnešních 22 hodin. Zůčastnilo se jí 2523 z celkového počtu 6225 registrovaných véčkařů. Strana má 18 tisíc registrovaných příznivců. Volit z nich mohla pouhá třetina. Takzvaní „véčkaři“ museli před volbou ověřit svoji e-mailovou i poštovní adresu a číslo mobilního telefonu. Na oplátku obdrželi dva kódy, díky nimž mohli hlasovat.

Autor článku: mkr
Zdroj: zpravy.e15.cz

Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.