zpět
Digitálně.tv: Konec analogové TV na Ostravsku!

(14.10.2011, Digitálně.tv) Digitalizace televizního vysílání pokračuje územní oblastí Ostrava. K ukončení zemského analogového televizního vysílání zde dojde nejpozději 30. listopadu 2011. Česká televize vypne své vysílání již 31. 10. 2011 a ostatní televize během listopadu, pravděpodobně již 11. 11. 2011.

„Analogové vysílání bude na Ostravsku vypnuto 11. 11.2011, ale doporučuji těm, kteří ještě na digitální vysílání nepřešli, aby to nenechávali na poslední chvíli,“ apeluje na občany v regionu národní koordinátor Zdeněk Duspiva. Vypnutí se týká všech, kdo přijímají zemské analogové televizní vysílání z vysílačů velkého výkonu Ostrava Hošťálkovice, Frýdek-Místek – Lysá hora, Nový Jičín – Veselský kopec a všech na ně napojených menších vysílačů, dokrývačů a opakovačů signálu.

Na územní oblast Ostrava se proto v této době zaměřuje i dlouhodobá informační kampaň. Jejím cílem je seznámit občany s nadcházejícími změnami v televizním vysílání. Pilíři kampaně zůstávají speciální webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30.

Informační kampaň k přechodu na digitální televizní vysílání probíhá již od konce roku 2008. Její celostátní podoba vždy graduje tři měsíce před ukončením zemského analogového televizního vysílání z konkrétního vysílače v daném regionu, který pokrývá.

Protože bude nejpozději v listopadu ukončeno zemské analogové televizní vysílání z vysílačů velkého výkonu Ostrava Hošťálkovice, Frýdek-Místek – Lysá hora a Nový Jičín – Veselský kopec, cílí kampaň nyní právě na tento region. „Regionální část kampaně bude vycházet z konceptu, který jsme úspěšně využili už v dříve vypínaných územních oblastech. Informačními pilíři zůstávají webové stránky www.digitalne.tv a bezplatná infolinka 800 90 60 30, probíhat bude samozřejmě i cílená mediální a PR kampaň, využijeme osvědčené digihlídky, diginoviny i další prvky kampaně,“ upřesnil tiskový mluvčí projektu digitalizace TV vysílání Tadeáš Novák. Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají zemské analogové televizní vysílání (tzn. „přes anténu“).

Přechod na digitální televizní vysílání je možné vyřešit buď využitím nabídky kabelové, satelitní nebo IPTV televize, nebo zakoupením set-top-boxu či nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top-boxu zvládne i amatér, poradí mu případně v obchodě nebo stačí využít přibalený návod, případně obrázkové návody na www.digitalne.tv. V případě společných televizních antén neboli STA, je třeba nechat provést úpravu antény specializovanou firmou. „S úpravou STA je třeba začít co nejdříve. Kapacity specializovaných firem jsou zcela dostatečné, ale pokud je třeba vyměnit i anténní rozvody, zabere úprava delší čas a opozdilci tak mohou dočasně přijít o možnost sledovat televizní vysílání,“ upozorňuje Tadeáš Novák.

Digitální vysílání bylo v územní oblasti Ostrava spuštěno s předstihem, lidem tedy nic nebrání přechod včas vyřešit. Vysílač Ostrava – Hošťálkovice spustil digitální vysílání multiplexu 1 již v říjnu 2009, multiplex 2 a 3 pak v dubnu 2011. Ostrava – Hladnov vysílá digitálně dokonce již od podzimu 2008. Frýdek-Místek Lysá hora vysílá digitální multiplex 1 od června 2010 a multiplex 2 od dubna 2011. Na konci května 2011 spustili digitální vysílání i vysílače Valašské Meziříčí – Radhošť a Velké Karlovice – Na Kyčerce. V Ostravě je možné od konce roku 2008 digitálně přijímat i televizní vysílání ve vysokém rozlišení v rámci 4 multiplexu z vysílače Ostrava – 1. máje.

Veškeré důležité informace o digitalizaci televizního vysílání je možné nalézt na webových stránkách www.digitalne.tv nebo na bezplatné infolince 800 90 60 30, která je v provozu v pracovní dny od 8 do 19 hodin.

Zdroj: Digitálně.tv
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.