zpět
Chudák Nick

Za svá křestní jména vděčíme našim rodičům. Ti nám je jednou přidělili a my je musíme nést. Někdy s větší, někdy s menší chutí. Michal Svatoš z Českého rozhlasu Ostrava se zaměřuje na druhou jmenovanou kategorii.

Pochybnosti ohledně přidělování křestních jmen už ve mně hlodaly dávno. Už fakt, že dítě je postaveno před hotovou věc, je poněkud nešťastný. Uznávám ale, že konzultace ohledně jména s dotyčným novorozencem by k ničemu kloudnému nevedla. Dítě prostě musí spoléhat na dobrý vkus svých rodičů. A řekněme si rovnou, že tolik potřebná citlivost při výběru jména mnohdy akutně chybí. Naposledy mě o tom přesvědčili rodiči prvního letošního miminka v okrese Karviná. Příjmení dítěte bylo dáno předem a zní krásně česky – Buchta. Takové příjmení přímo volá po jiskrném českém doplňku. Bohužel. Malý Buchta sice dostal jadrné jméno, ale úplně jiného ražení. Jmenuje se – Nick. Nick Buchta. Nickovi rodiče by se neměli divit případným obviněním, že jde o nechtěné dítě, kterému se chtěli takto pomstít. Takový Nick Buchta to bude mít v životě hodně těžké. Bude terčem velmi častého posměchu. To si jeho rodiče asi neuvědomují, byť svého potomka milují sebevíc. Nicka Buchtu, až začne pobírat rozum, může těšit pouze fakt, že ve své šlamastyce není zdaleka sám. Seriózní úmysl založit Klub brutálně pojmenovaných dětí by mohli pojmout i další jedinci: Sven Kopřiva, Jessica Psotová, Jim Kořínek, Tanita Koďousková nebo Raul Schejbal. Kombinace světově znějícího jména a typicky českého příjmení ale není jedinou možností, jak celé jméno řádně zhyzdit. Je tu i varianta opačná. Tedy typicky české jméno a naopak kosmopolitní příjmení. Až tedy někdy narazíte na Kryšpína Cartelliho, Anežku Carriére nebo Řehoře Gonzalese, pak se moc nedivte. Dotyční chudáci

za svá jména opravdu nemohou. Pátrejte spíše po jejich rodičích. A těm se s chutí vysmějte. Za všechny ta příkoří, která nevhodným jménem svým ratolestem způsobili, si to určitě zaslouží. Jistě, pro postižené je tady možnost v příslušném věku si jméno změnit. Jeden úřední akt ale trauma z dětství hned tak nevymaže.
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.