zpět
České tenistky mají další triumf ve Fed Cupu

(9. listopadu 2014, V Praze se udála tenisová „restituce“. Českým tenistkám se po roční pauze vrací cenný majetek, stříbrný pohár pro vítězky Fed Cupu. Třetí triumf za poslední čtyři roky zařídila Petra Kvitová, která v parádním souboji týmových jedniček v úvodní nedělní dvouhře porazila Angelique Kerberovou z Německa 7:6 (5), 4:6, 6:4.)

Stejně jako v roce 2012 se v O2 areně Češky slaví ve vítězném kolečku. „Kdo je nejlepší? Česko!“ Teď však večírek začal o něco dříve a hlavní hrdinky současné české nadvlády si prohodily role. Proti Srbsku získala dva body Lucie Šafářová, proti Němkám zvládla obě dvouhry Kvitová.

„Cítím se nádherně. Jsem na holky pyšný,“ řekl Pála v televizním rozhovoru. Nehrající kapitán za šest let prohrál ve Fed Cupu pouze třikrát.

Za rozhodnutého stavu 3:0 se hrála ještě čtyřhra. Duo Julia Görgesová, Sabine Lisická v ní porazilo českou dvojici Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká 6:4, 6:3. Pak už vypukl slavnostní ceremoniál a český tým převzal trofej zpět.

Světová čtyřka 23. vítěznou dvouhrou ve Fed Cupu v historické tabulce předehnala Janu Novotnou, lepší už jsou jenom dvě reprezentantky - Helena Suková (45) a Hana Mandlíková. Páté místo navíc patří Šafářové s dvanácti výhrami v singlu.

„Je jedno, kdo vyhraje poslední bod, ale jsem ráda, že jsem to dotáhla, a to je důležité. Zápas s Kerberovou mě stál hodně sil, byl opravdu super. Hrály jsme výborný tenis, byl to boj o každý míč. Je to speciální a děkuji fanouškům,“ řekla rozesmátá Kvitová.

Vzhledem k žebříčkovému postavení českých hráček a vzácné ochotě Kvitové a spol. nastupovat za svou zemi mohou zlaté časy trvat ještě další roky. Obhájkyně fedcupového titulu vstoupí do příští sezony v únoru na kanadském území.

Porazit tým okolo Bouchardové by nemusel být neřešitelný úkol. „Chtěl bych, abychom si užili tento titul, vůbec bych nepřemýšlel, co bude dál. Myslím si, že výhry nezevšední a nemělo by to zevšednět jako něco normálního. Bral bych to s velkou pokorou a zase se za rok pokusil o další úspěch. To, jak široký máme kádr, nás opravňuje říkat, že to můžeme zase vyhrát,“ prohlásil Pála. Kvitová zvládla napínavý souboj plný obratů

Po jasném sobotním průběhu v neděli diváci ve vyprodané hale viděli napínavé drama. Jeden zápas byl skoro stejně dlouhý jako oba předchozí dohromady.

Kerberová slibně rozehrála zápas s Lucií Šafářovou, jenže v obou setech ztratila vedení 4:2 a nakonec prohrála. Přesto dostala světová desítka šanci i v neděli, v souboji jedniček proti Kvitové.

A Němka zase nedokázala dotáhnout set, jako by si myslela, že se hraje jenom na čtyři vítězné gamy. Kerberová vedla 5:2, třikrát podávala na vítězství v prvním setu, měla šest setbolů... Nic z toho nestačilo.

Kvitová se po slabším úvodu rozehrála, diváci viděli tenis na vysoké úrovni. Němka ukázala, že dokáže být na tvrdém povrchu také hodně agresívní a mnohdy českou soupeřku dostávala pod tlak. Kvitová si jenom vyčerpaně podřepla.

Přesto česká bojovnice dokázala dlouhé gamy zvládnout a ve zkrácené hře ji nerozhodila ani ztráta vedení 4-1. Zatímco v sobotu proti Petkovicové bylo za hodinu a 17 minut hotovo, teď potřebovala světová čtyřka stejný čas na výhru v úvodní sadě.

Kvitové dodal těžce vybojovaný set sebevědomí a rychle se dostala do vedení 3:0, přičemž Kerberové povolila jediný fiftýn. Ovšem Němka ještě utkání nevzdala, obrátila na 4:3 a sahala i po zisku pátého gamu v řadě.

Česká levačka však odvrátila tři brejkboly a esem srovnala na 4:4. Kerberová rozhazovala rukama. Ale nakonec přesto srovnala. Kvitová v desátém gamu chybovala a prohrála si servis.

Třetí set pokračoval podle „dohodnutého“ scénáře. Jedna hráčka nechá sokyni náskok, druhá ho vzápětí umaže. Teď začátek nestihla Kvitová, postupně se však dostala do transu a s mohoutnou podporou publika ze sebe vymačkala poslední energii k obdivuhodnému obratu z 1:4 na 6:4.

Při prvních dvou mečbolech udělala česká tenistka dvojchybu a kiks u sítě, fedcupový triumf dokonala báječná Kvitová až při čtvrté možnosti. Kerberová bekendem napálila pásku. Kouzlo vítězné arény neodčarovaly ani německé tenistky.

„Bojovala jsem o každý míč. Hrála jsem za Německo, za celou zemi. Byl to jeden z mých nejlepších zápasů v sezoně. Ale Petra byla lepší a zasloužila si vyhrát,“ uznala na tiskové konferenci Kerberová, kterou hned po zápase musely utěšovat ostatní členky týmu včetně kapitánky Barbary Rittnerové.

Zdroj: sport.idnes.cz
Autor: Michael Bereň

Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.