zpět
Blesk.cz: Královna Petra vyhrála Turnaj mistryň

(Blesk.cz, 30.10.2011) Je to tady! Petra Kvitová porazila po setech 7:5, 4:6 a 6:3 Bělorusku Viktorii Azarenkovou a vítězí na Turnaji mistryň v Istanbulu. Kvitová to dokázala jako třetí hráčka v české a československé historii, před ní se triumfu dočkaly Jana Novotná a Martina Navrátilová.

Česlá tenistka se zároveň poprvé v kariéře posune na druhé místo v tenisovém žebříčku.

Jednadvacetiletá Kvitová se stala první českou vítězkou Turnaje mistryň po 14 letech a stejně jako ve Wimbledonu navázala na Janu Novotnou. Z českých tenistek už dokázala vrchol sezony vyhrát už pouze slavná Martina Navrátilová. Jako uragán vletěla Kvitová do finále, ale stejně rychle i zvadla. Nejdříve hrála dokonale - vymetala rohy, výborně podávala a pohybovala se. Vyhrála pět her v řadě a Azarenkovou ničila vedle tvrdých vítězných míčů i zkrácením a náběhy k síti.

Za stavu 5:0 však přišel kolaps, který už se Kvitové v Turecku několikrát přihodil. Riziko přineslo chyby a nejistotu. Češka najednou nemohla trefit kurt a Běloruska se zvedla. Za stavu 5:2 pro Kvitovou Azarenková odvrátila dva setboly a srovnala na 5:5.

Jedenáctou hru Kvitová při svém podání zvládla a prohozem game získala. Pod tlak se tak dostala Azarenková, která začala podání smečí do sítě, a i skvělý bekhendový volej pomohl Kvitové k dalším dvěma setbolům, které ale nevyužila. Radovat z prvního setu se Kvitová mohla až po pátém setbolu a chybě soupeřky.

V úvodu bitvy druhé sady si tenistky vyměnily brejky. Výborně běhající a od základní čáry hrající Azarenková ale přidala v páté hře další, na který už nedokázala Kvitová odpovědět, jelikož se jí nedařilo dostat Bělorusku pod tlak. Než šla Azarenková podávat na zisk druhé sady, zavolala si Kvitová za stavu 4:5 na poradu trenéra Davida Kotyzu. Rady nepomohly a o set přišla, i když zkusila po využitém setbolu soupeřky i jestřábí oko, ale to bylo na straně Azarenkové. Kvitová neměla převahu jako v úvodu, naopak často se dostávala do defenzivy.

Hned v první hře rozhodující sady prohrávala Kvitová 0:40, ale odvrátila i čtvrtý brejkbol při výhodě Azarenkové. Těžce udržený servis českou hráčku povzbudil a její údery nabraly na razanci. Potvrdila to další hra, v které vzala Azarenkové servis a Běloruska po zkaženém míči při brejkbolu jen nevěřícně zavřeštěla.

Kvitová se občas úspěšně snažila rozhodit rytmus Azarenkové zkrácením hry, ale jinak spoléhala na své obvyklé zbraně - rychlé údery z obou stran. Dařilo se jí držet servis a za stavu 5:2 při podání Azarenkové zaútočila. Odvážnými returny získala výhodu a tím i první mečbol, který ale Běloruska bravurně odvrátila.

Dojít pro výhru si musela Kvitové při svém podání. Po dobrém servisu a vítězných forhendech měla druhý mečbol. Při něm dokázala ubránit tlak Azarenkové, která poslala bekhendový volej do sítě. Kvitová zvedla ruce nad hlavu, pustila raketu a lehla si radostí na záda. Po dvou hodinách a 28 minutách slavila výhru.

Autoři: ČTK , jon, iSport.cz
Zdroj: iSport.cz

Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.