zpět
Android drtí konkurenci: iOS se drží pouze v USA

(tech.ihned.cz, 28.07.2013) Android drtí konkurenci: iOS se drží pouze v USA, BlackBerry se nedaří a Windows jen trochu. Západní Evropě vládnou korejské mobily s americkým softwarem, v USA je souboj Applu a Googlu stále ještě vyrovnaný. Globálně nejúspěšnějším výrobcem telefonů zůstává i v dalším čtvrtletí Samsung.

Android zůstává neohroženou světovou jedničkou mezi systémy pro chytré telefony. Zpráva Kantar Worldpanel, která srovnává tříměsíční období od března do května s minulým rokem, připisuje v Evropě Androidu více než 70% podíl.

I v USA s tradičně silným Applem má Android těsnou nadpoloviční většinu. Mezi výrobci telefonů pak jednoznačně vede Samsung, který v Evropě ovládá polovinu trhu a silný je také ve Spojených státech i Číně.

Zpráva analyzuje prodeje v Německu, Velké Británii, Francii, Španělsku a Itálii. Rekordmanem v rozšíření Androidu je Španělsko, systém od Googlu je na 92,5 procentech prodaných smartphonů. Evropský průměr naopak snižuje Velká Británie, tam Androidu patří „pouze“ 57 trhu, Apple má 30 procent.

Největší podíl mezi výrobci udržuje Samsung, ale ani jemu se nedaří ve všech zemích úplně podle představ. Podle Kantaru přebralo Samsungu nejvíc zákazníků Sony ve Velké Británii, až 38 procent majitelů Xperie Z na telefon přešlo právě z některého z modelů jihokorejského výrobce. Na 50% podíl si ale Samsung rozhodně nemůže stěžovat.

Android si dobře vede i v Číně, kde ovládl 71,5 % prodejů. Zatímco v Evropě si ale drží kromě iOS s přibližně 18 % slušnou pozici s 6,8 procenta také Windows Phone, v Číně se všechno točí jen kolem dvou hlavních hráčů. Googlu konkuruje Apple s necelou čtvrtinou trhu a na Microsoft s Windows Phonem zbyla jen tři procenta.

Specifická Amerika

USA dlouhodobě vykazují odlišný vývoj způsobený dotační politikou operátorů. iOS tak má nesmírně silnou pozici i dnes. Android však ovládl nadpoloviční většinu trhu s 52% podíIem na prodejích, na Apple již zbývá „jenom“ 42 procent. Apple také mírně posílil díky zahájení prodeje v síti T-Mobile.

Ze zbytku pak nejvíc vyčnívá Windows Phone, který meziročně zvýšil svůj podíl z 3,7 na 4,6 %. To je sice růst o pětinu, konkurence od Microsoftu se ale Google ani Apple na americkém trhu moc obávat nemusejí.

Velice špatně je pak na tom ve Státech BlackBerry, které si pohoršilo o skoro 4 procentní body a skončilo na 0,7% podílu na trhu. Nepomohlo ani uvedení nového systému BB10. Podíl BlackBerry klesnul i v Evropě, a to jak celkově (ze 7 na 2,5 procenta), tak v každé z pěti sledovaných zemí.

Android i pro chudé země

Nejvýraznější změny ve struktuře prodejů nabízí Mexiko, jediná rozvojová země, které se průzkum týkal. Mírně vzrostl podíl iOS a Windows Phone (na necelých 10, respektive 6,6 %), ale BlackBerry, kterému patřila třetina trhu, snížilo podíl na 11 %. Podobného celkového výsledku dosáhl Symbian. Zákazníci přešli právě na Android, který letos v Mexiku zdvojnásobil podíl a získal více než 60 % oproti 27 % minulého roku.

Největší výhoda Androidu je široká nabídka telefonů. Zatímco iOS má mezi mobilními telefony pouze iPhone, a Windows Phone a BlackBerry nabízí jen po několika modelech, Android pokrývá celý trh, od nejlevnějších a nejméně vybavených mobilů po drahé a výkonné vlajkové lodě největších výrobců. Obrovské množství zařízení (a také relativně časté vydávání nových verzí) je noční můrou vývojářů, trh ale systém od Googlu pokryl dokonale.

Snižování cen zařízení a růst popularity v rozvojových zemích není dobrou zprávou ani pro nové vyzyvatele jako je Firefox OS podporovaný Telefónicou nebo mobilní verze Ubuntu. První telefony s Firefoxem se přitom právě chystají na trh.

Autoři: Zdeněk Král
Zdroj: tech.ihned.cz
Další články:Copyright ©  2001-2020 SilesNet s.r.o.